Ana içeriğe atla

İspanya nüfusu

İspanya nüfusu

İspanya'nın nüfusu şu anda 46 milyon. Son birkaç yılda keskin bir artış gördü ve 2050 yılına kadar 60 milyona ulaşması bekleniyor.

İspanya'nın nüfusu, son birkaç yılda, yıllık %2,1'lik bir büyüme oranıyla önemli ölçüde arttı. Ülkenin, 2016'da 46 milyon olan nüfusu 2050'ye kadar yaklaşık 60 milyon olacağı tahmin ediliyor.

İspanya, 46,2 milyon nüfusa sahip bir Avrupa ülkesidir. İber Yarımadası'ndaki en büyük ülke ve Güney Avrupa'daki en kalabalık ülkedir.

İspanya, birçok farklı kültür, dil ve dine sahip, çeşitli, çok kültürlü bir millettir. İspanyolca, Avrupa Birliği'nin altı resmi dilinden biridir.

İspanya'nın nüfusu son birkaç on yıldan beri istikrarlı bir şekilde artmaktadır. 2010 yılında, İspanya'nın nüfusu 46.5 milyondu ve bu, 1980'deki nüfusunun iki katından fazlaydı.

İspanya, Avrupa'nın en yoğun nüfuslu ülkelerinden biridir ve 2050 yılına kadar 83 milyonluk bir nüfusa sahip olması beklenmektedir.

İspanya'nın nüfusu 44.232.000 olarak tahmin ediliyor. Avrupa'nın en kalabalık ülkesidir.

İspanya'nın nüfusu 1960 yılından bu yana her yıl %1,2 oranında artıyor. Son 20 yılda ise yaklaşık %12 oranında arttı.

İspanya, Avrupa'nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir ve dünyanın her yerinden turistleri çeken farklı bir kültüre sahiptir.

İspanya, Avrupa'da bir ülke ve Avrupa Birliği'ndeki en kalabalık ülkedir. Aynı zamanda Avrupa'nın en önemli turizm merkezlerinden biridir.

İspanya'nın nüfusu 1960'lardan bu yana her yıl yaklaşık 1 milyon kişi arttı. İspanya'nın nüfusu şu anda 2050 yılına kadar tekrar iki katına çıkması beklenen bir seviyede.

İspanya 47.000.000 nüfuslu bir ülkedir. Avrupa'nın en kalabalık ülkelerinden biridir ve Euro Bölgesi'ndeki en büyük GSYİH'ya sahiptir.

Ülke, 1960'lardan bu yana doğum oranında ve 1990'lardan bu yana ölüm oranında önemli bir düşüş yaşadı. Bu düşüşün nedenlerinden biri, geleceklerinden endişe duydukları için çocuk sahibi olmak isteyen daha az insan olmasıdır.

İspanya'nın nüfusu, düşük doğum oranları ve yüksek ölüm oranları nedeniyle on yıllardır azalmaktadır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya bayrağı

İspanya bayrağı , ulusal renkler olan kırmızı, sarı ve kırmızı olmak üzere üç yatay çizgiden oluşur. Bayrak, ortaçağ Kastilya ve Leon Krallığı'nın bayrağına dayanmaktadır. Bayrak 1931'de İkinci İspanya Cumhuriyeti tarafından kabul edildi. — İspanya bayrağı, ortasında İspanya'nın kraliyet arması olan kırmızı ve sarı dikey bir çift renklidir. 1785 yılında Miguel de Cervantes Saavedra tarafından tasarlanan İspanyol bayrağı, bugün hala kullanılan en eski ulusal bayraklardan biridir. — İspanya bayrağı üç yatay çizgiden oluşur: kırmızı, sarı ve kırmızı. Bayrağa "Üç Şerit" denir, çünkü üç dikey bant vardır. Bayrağın mevcut tasarımı, İspanya'nın hala Kraliçe II. Isabel'in yönetimi altında olduğu ve ülkede çok fazla siyasi veya askeri harekatın olmadığı bir dönemde, 1868'den kalmadır. Daha sonra Kral Carlos IV'ün saray ressamı olacak olan Francisco de Goya tarafından tasarlandı. İspanya'nın ulusal bayrağı, üstte kırmızı, ardından sarı ve ardından tekr

İspanya başbakanı

Pedro Sanchez İspanya'nın başbakanlığını devraldığında, on yıllardır bu rolü üstlenen ilk sosyalistti. Ancak, görev süresi yolsuzluk skandalları ve derin bir ekonomik krizle damgalandı. İspanya başbakanına genellikle "İspanya Kralı" denir çünkü onlar devlet ve hükümet başkanıdır. Başbakan, hükümdar tarafından atanır ve ardından Kongre tarafından onaylanır. Pedro Sanchez, Mariano Rajoy'un Haziran 2018'de yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etmesinin ardından başbakan oldu. — Pedro Sanchez, İspanya'nın şu anki başbakanı. 2 Haziran 2018'de atandı ve İspanya Sosyalist İşçi Partisi üyesidir. — İspanya, Avrupa Birliği'nin üçüncü büyük ekonomisidir. Aynı zamanda zengin bir tarihe, kültüre ve mirasa sahip bir ülkedir. İspanya, tarihi boyunca birçok başbakana sahip olmuştur. Bunlardan bazıları Francisco Franco, José Antonio Primo de Rivera, Manuel Azaña, Juan Negrín ve Felipe González. — İspanya başbakanı İspanya hükümetinin başıdır. Mevcut Başbakan Pedro Sá

İspanya hakkında bilgi

İspanya , Avrupa'nın güneybatı kesiminde yer alan bir ülkedir. Toplam 447.000 km2 yüzölçümüne ve 46 milyon nüfusa sahiptir. İspanya, Batı Avrupa'daki en büyük ikinci ülke ve Avrupa Birliği'nin en kalabalık beşinci üye ülkesidir. İspanyolca dili İspanya'da resmi, Andorra'da ortak resmi, Cebelitarık'ta ortak resmi ve Amerika'da ortak resmi veya fiili resmidir. En önemli şehirler Madrid, Barselona, Valensiya ve Sevilla'dır. — İspanya ülkesi güneybatı Avrupa'da yer almaktadır. 7.500 kilometreden fazla bir sahil şeridine ve tahmini 45 milyon nüfusa sahiptir. İspanya, her yıl toplamda yaklaşık 80 milyon turist ile Avrupa'nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Ülkenin zengin bir tarihi, çeşitli kültürü ve nefesinizi kesecek güzel manzaraları var. İspanyolca, dünya çapında yaklaşık 400 milyon insan tarafından konuşulmaktadır ve bu da onu Mandarin Çincesi, İngilizce, Hintçe, Arapça ve İspanyolca'dan sonra dünyanın en çok konuşulan altıncı d