Ana içeriğe atla

İspanya haritası

İspanya haritası

İspanya haritası, Avrupa'daki ülkenin haritasıdır. İspanyol İmparatorluğunu göstermek için 16. yüzyılda Miguel de Cervantes tarafından yaratılmıştır.

İspanya haritası, İspanyol İmparatorluğunu göstermek için 16. yüzyılda Miguel de Cervantes tarafından oluşturuldu. Harita esas olarak üç bölüme ayrılmıştır: Avrupa, Asya ve Afrika.

Bu özel durumda, haritalar insanlar ve ülkeler arasındaki iletişim için bir araç olarak kullanılır.

İspanya, 44.100 kilometrekare yüzölçümü ve 46,3 milyon nüfusu ile güneybatı Avrupa'da yer alan bir ülkedir. Başkent Madrid'dir ve konuşulan ana dil İspanyolca'dır.

Harita, başkentleriyle birlikte İspanya'daki tüm illeri ve her ilden Madrid'e olan mesafeleri gösterir. Ayrıca haritada büyük nüfus merkezleri olan şehirler işaretlenmiştir.

İspanya haritası, ülkenin renkli ve ayrıntılı bir haritasıdır. Nüfusu 100.000'in üzerinde olan tüm ana şehirleri, kasabaları ve şehirleri kapsar. Ayrıca turistler tarafından pek bilinmeyen daha az bilinen birçok bölgeyi de içerir.

Harita dört renk grubuna ayrılmıştır: sarı (ana şehirler), turuncu (kasabalar), kırmızı (diğer yerler) ve yeşil (milli parklar).

Harita, 2001 yılında İspanyol Ulusal Coğrafya Enstitüsü tarafından oluşturuldu.

İspanya, güneybatı Avrupa'da 8.000 km kıyı şeridine sahip bir ülkedir. Kuzeyde Fransa ve Andorra, batıda Biscay Körfezi ve güneyde Kuzey Afrika ile kara sınırlarını paylaşıyor.

İspanya haritası 17 özerk topluluğa ve iki özerk şehre ayrılmıştır. Anakara Akdeniz ile sınırlanırken, İspanya da karasularında bir dizi ada içerir.

İspanya, güneybatı Avrupa'da bulunan bir ülkedir. Kuzeyde Fransa ve Andorra ile, güneyde ve doğuda Akdeniz ile kara sınırlarını paylaşıyor.

İspanya, kuzeydeki kıyı ovalarından, yüksek rakımlarda karın bulunabileceği Pireneler sıradağlarındaki dağlık alanlara kadar uzanan çok çeşitli bir coğrafyaya sahiptir. Pireneler, Fransa, İspanya, Andorra ve diğer ülkeleri birbirine bağlayan birkaç geçişle Batı Avrupa ve Doğu Avrupa arasında bir kavşak olarak da bilinir. En popüler turistik yer Barselona'dır.

Bu makale, İspanya'nın haritasını, tarihini ve ilk çizildiğinden bu yana meydana gelen kültürel değişiklikleri inceleyecektir.

İspanya, 504.030 kilometrekarelik (194.831 sq mi) bir alana sahip Batı Avrupa'da bir ülkedir. Kuzeyde Fransa ve kuzeydoğuda Andorra ile kara sınırlarını paylaşıyor; batıda, Portekiz ve güneyde Atlantik Okyanusu kıyı şeridi ile sınırlanmıştır.

İlk basılı haritalar 1577'de üretildi, ancak Diego Gutiérrez Siliceo'nun dünya haritasını yayınladığı 1609'a kadar değildi.

İspanya haritası zamanla önemli ölçüde değişti. İspanya'nın bilinen en eski haritası, Alonso de Santa Cruz'un hafızasından İspanya'yı suyla çevrili bir yarımada olarak gösteren bir harita çizdiği 1574 yılına dayanmaktadır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya bayrağı

İspanya bayrağı , ulusal renkler olan kırmızı, sarı ve kırmızı olmak üzere üç yatay çizgiden oluşur. Bayrak, ortaçağ Kastilya ve Leon Krallığı'nın bayrağına dayanmaktadır. Bayrak 1931'de İkinci İspanya Cumhuriyeti tarafından kabul edildi. — İspanya bayrağı, ortasında İspanya'nın kraliyet arması olan kırmızı ve sarı dikey bir çift renklidir. 1785 yılında Miguel de Cervantes Saavedra tarafından tasarlanan İspanyol bayrağı, bugün hala kullanılan en eski ulusal bayraklardan biridir. — İspanya bayrağı üç yatay çizgiden oluşur: kırmızı, sarı ve kırmızı. Bayrağa "Üç Şerit" denir, çünkü üç dikey bant vardır. Bayrağın mevcut tasarımı, İspanya'nın hala Kraliçe II. Isabel'in yönetimi altında olduğu ve ülkede çok fazla siyasi veya askeri harekatın olmadığı bir dönemde, 1868'den kalmadır. Daha sonra Kral Carlos IV'ün saray ressamı olacak olan Francisco de Goya tarafından tasarlandı. İspanya'nın ulusal bayrağı, üstte kırmızı, ardından sarı ve ardından tekr

İspanya başbakanı

Pedro Sanchez İspanya'nın başbakanlığını devraldığında, on yıllardır bu rolü üstlenen ilk sosyalistti. Ancak, görev süresi yolsuzluk skandalları ve derin bir ekonomik krizle damgalandı. İspanya başbakanına genellikle "İspanya Kralı" denir çünkü onlar devlet ve hükümet başkanıdır. Başbakan, hükümdar tarafından atanır ve ardından Kongre tarafından onaylanır. Pedro Sanchez, Mariano Rajoy'un Haziran 2018'de yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etmesinin ardından başbakan oldu. — Pedro Sanchez, İspanya'nın şu anki başbakanı. 2 Haziran 2018'de atandı ve İspanya Sosyalist İşçi Partisi üyesidir. — İspanya, Avrupa Birliği'nin üçüncü büyük ekonomisidir. Aynı zamanda zengin bir tarihe, kültüre ve mirasa sahip bir ülkedir. İspanya, tarihi boyunca birçok başbakana sahip olmuştur. Bunlardan bazıları Francisco Franco, José Antonio Primo de Rivera, Manuel Azaña, Juan Negrín ve Felipe González. — İspanya başbakanı İspanya hükümetinin başıdır. Mevcut Başbakan Pedro Sá

İspanya hakkında bilgi

İspanya , Avrupa'nın güneybatı kesiminde yer alan bir ülkedir. Toplam 447.000 km2 yüzölçümüne ve 46 milyon nüfusa sahiptir. İspanya, Batı Avrupa'daki en büyük ikinci ülke ve Avrupa Birliği'nin en kalabalık beşinci üye ülkesidir. İspanyolca dili İspanya'da resmi, Andorra'da ortak resmi, Cebelitarık'ta ortak resmi ve Amerika'da ortak resmi veya fiili resmidir. En önemli şehirler Madrid, Barselona, Valensiya ve Sevilla'dır. — İspanya ülkesi güneybatı Avrupa'da yer almaktadır. 7.500 kilometreden fazla bir sahil şeridine ve tahmini 45 milyon nüfusa sahiptir. İspanya, her yıl toplamda yaklaşık 80 milyon turist ile Avrupa'nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Ülkenin zengin bir tarihi, çeşitli kültürü ve nefesinizi kesecek güzel manzaraları var. İspanyolca, dünya çapında yaklaşık 400 milyon insan tarafından konuşulmaktadır ve bu da onu Mandarin Çincesi, İngilizce, Hintçe, Arapça ve İspanyolca'dan sonra dünyanın en çok konuşulan altıncı d