Ana içeriğe atla

İspanya ekonomisi

İspanya ekonomisi

İspanya ekonomisi şu anda %3,2 oranında büyüyor ve 2018'de %4,5 büyümesi bekleniyor.

İspanya'nın ekonomisi kriz sırasında bile istikrarlı bir şekilde büyüyor ve 2008'de %1,8 ve 2009'da %2,2'lik GSYİH büyümesi diğer tüm Avrupa ülkelerinden daha yüksekti.

İspanya ekonomisi şu anda Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri ve 1 trilyon doları aşan GSYİH ile Almanya ve Fransa'dan sonra Avrupa Birliği'nin üçüncü büyük ekonomisi.

İspanya, Avrupa'daki en büyük üçüncü GSYİH ile güçlü bir ekonomiye sahiptir.

İspanya ekonomisinin bu yıl %3 oranında büyümesi ve Avrupa'nın üçüncü en büyük GSYİH'sı olma konumunu sürdürmesi bekleniyor. Ülkenin ihracatının da %1,1 oranında artması bekleniyor.

İspanya'da işsizlik oranı %16,7 ile Avrupa Birliği ortalaması olan %18'in altındadır.

İspanya ekonomisi dünyanın en güçlü ekonomilerinden biridir. Yaklaşık 1,5 trilyon dolarlık bir GSYİH'ya sahip ve Almanya ve Fransa'nın ardından Avrupa'nın üçüncü büyük ekonomisi olarak sıralanıyor.

İspanya ekonomisi, küresel mali krizin vurduğu 2008 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde büyüyor. 2009'da İspanya'nın GSYİH'sı %8 düştü, ancak 2017'de yaklaşık 1,5 trilyon dolara ulaştı ve Almanya ve Fransa'nın ardından Avrupa'nın en büyük üçüncü ekonomisi oldu.

İspanyol hükümeti, ihracatı artırarak ve İspanya'ya iş getiren yatırımcılar için vergi indirimleri yoluyla yabancı yatırımları kendi topraklarına çekerek ekonomik durumunu iyileştirmeye çalıştı.

İspanya, Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biridir. Ülke ekonomisi şu anda diğer tüm Avrupa ülkelerinden daha hızlı büyüyor.

İspanya ekonomisi, İrlanda hariç diğer tüm Avrupa ülkelerinden daha hızlı büyüyor. İspanya, GSYİH'sinin son on yılda yılda ortalama %3 büyüdüğünü gördü ve şu anda Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olarak kabul ediliyor.

İspanya ekonomisi Avrupa'nın en önemli ekonomilerinden biridir. Dünyanın dördüncü en büyüğü ve 1,7 trilyon dolarlık GSYİH'sı var.

İspanya ekonomisi, küresel mali kriz ve o zamandan beri devam eden yüksek işsizlik oranları nedeniyle on yıl içinde GSYİH'si 1,9 trilyon dolardan 1,6 trilyon dolara düşmesiyle 2008'den bu yana mücadele ediyor.

İspanya, Avrupa'nın en popüler turistik yerlerinden biridir. 2018 yılında 82 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

İspanya, 2017'de %3,4'lük GSYİH büyüme oranı ve %8,8'lik işsizlik oranı ile son yıllarda önemli ilerleme kaydetti.

İspanya ekonomisinin 2023 yılına kadar yıllık ortalama %2,2 oranında büyümesi bekleniyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya bayrağı

İspanya bayrağı , ulusal renkler olan kırmızı, sarı ve kırmızı olmak üzere üç yatay çizgiden oluşur. Bayrak, ortaçağ Kastilya ve Leon Krallığı'nın bayrağına dayanmaktadır. Bayrak 1931'de İkinci İspanya Cumhuriyeti tarafından kabul edildi. — İspanya bayrağı, ortasında İspanya'nın kraliyet arması olan kırmızı ve sarı dikey bir çift renklidir. 1785 yılında Miguel de Cervantes Saavedra tarafından tasarlanan İspanyol bayrağı, bugün hala kullanılan en eski ulusal bayraklardan biridir. — İspanya bayrağı üç yatay çizgiden oluşur: kırmızı, sarı ve kırmızı. Bayrağa "Üç Şerit" denir, çünkü üç dikey bant vardır. Bayrağın mevcut tasarımı, İspanya'nın hala Kraliçe II. Isabel'in yönetimi altında olduğu ve ülkede çok fazla siyasi veya askeri harekatın olmadığı bir dönemde, 1868'den kalmadır. Daha sonra Kral Carlos IV'ün saray ressamı olacak olan Francisco de Goya tarafından tasarlandı. İspanya'nın ulusal bayrağı, üstte kırmızı, ardından sarı ve ardından tekr

İspanya başbakanı

Pedro Sanchez İspanya'nın başbakanlığını devraldığında, on yıllardır bu rolü üstlenen ilk sosyalistti. Ancak, görev süresi yolsuzluk skandalları ve derin bir ekonomik krizle damgalandı. İspanya başbakanına genellikle "İspanya Kralı" denir çünkü onlar devlet ve hükümet başkanıdır. Başbakan, hükümdar tarafından atanır ve ardından Kongre tarafından onaylanır. Pedro Sanchez, Mariano Rajoy'un Haziran 2018'de yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etmesinin ardından başbakan oldu. — Pedro Sanchez, İspanya'nın şu anki başbakanı. 2 Haziran 2018'de atandı ve İspanya Sosyalist İşçi Partisi üyesidir. — İspanya, Avrupa Birliği'nin üçüncü büyük ekonomisidir. Aynı zamanda zengin bir tarihe, kültüre ve mirasa sahip bir ülkedir. İspanya, tarihi boyunca birçok başbakana sahip olmuştur. Bunlardan bazıları Francisco Franco, José Antonio Primo de Rivera, Manuel Azaña, Juan Negrín ve Felipe González. — İspanya başbakanı İspanya hükümetinin başıdır. Mevcut Başbakan Pedro Sá

İspanya hakkında bilgi

İspanya , Avrupa'nın güneybatı kesiminde yer alan bir ülkedir. Toplam 447.000 km2 yüzölçümüne ve 46 milyon nüfusa sahiptir. İspanya, Batı Avrupa'daki en büyük ikinci ülke ve Avrupa Birliği'nin en kalabalık beşinci üye ülkesidir. İspanyolca dili İspanya'da resmi, Andorra'da ortak resmi, Cebelitarık'ta ortak resmi ve Amerika'da ortak resmi veya fiili resmidir. En önemli şehirler Madrid, Barselona, Valensiya ve Sevilla'dır. — İspanya ülkesi güneybatı Avrupa'da yer almaktadır. 7.500 kilometreden fazla bir sahil şeridine ve tahmini 45 milyon nüfusa sahiptir. İspanya, her yıl toplamda yaklaşık 80 milyon turist ile Avrupa'nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Ülkenin zengin bir tarihi, çeşitli kültürü ve nefesinizi kesecek güzel manzaraları var. İspanyolca, dünya çapında yaklaşık 400 milyon insan tarafından konuşulmaktadır ve bu da onu Mandarin Çincesi, İngilizce, Hintçe, Arapça ve İspanyolca'dan sonra dünyanın en çok konuşulan altıncı d