Ana içeriğe atla

Puigdemont'dan seçime evet mahkemeye hayırPuigdemont'dan  seçime evet mahkemeye hayır.

İspanya hükümetinin görevden aldığı eski Katalonya bölgesi başkanı Puigdemont, 2 Kasımda Madrid' te yapılacak olan Ulusal Mahkemeye çıkmayacağını açıkladı.

Puigdemont'un avukatı NOS gazetesine yaptığı açıklamada ''müvekkilinin İspanya'da adil yargılanacağına inanmadığı için yarın yapılacak olan mahkemeye çıkmayacağını'' bildirdi.
Belçikalı avukat ayrıca ''müşterisinin neler olacağını görmek için beklemeyi tercih ettiğinide'' ekledi.

Puigdemont, yaptığı basın toplantısında ''Brüksel'de sığınma talebiyle kalmadığını, kendisine garanti verilmediği sürece dönmeyi düşünmediğini'' söylerken, Belçika başbakanlığından yapılan açıklamayla ''Puigdemont'a herhangi bir davet olmadığı ve kendisine normal bir AB vatandaşı gibi davranılacağı'' belirtildi.

Puigdemont toplantıda ayrıca Brüksel'e Avrupa'nın başkenti olduğu için geldiğini ve Katalan sorununun bir Avrupa sorunu olduğunu ve daha özgür hareket etmek için buraya geldiğini söyledi ancak Avrupa birliği daha önce tek muhattabının Madrid yönetimi olduğu açıklamasını yapmıştı.

Diğer yandan Puigdemont 21 Aralıktaki seçimlere katılacaklarını açıkladı.


Bilindiği gibi Katalonya yerel meclisi Cuma günü yapılan oylamayla bağımsızlık ilan etmiş, İspanya hükümetide anayasanın 155. maddesi uyarınca Katalonya yerel hükümetini fesh ettiğini açıklamış ve 21 Aralıkta erken yerel seçime gidileceğini duyurmuştu.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya başbakanı

İspanya hakkında bilgi

İspanya haber