Ana içeriğe atla

Puigdemont'dan seçime evet mahkemeye hayırPuigdemont'dan  seçime evet mahkemeye hayır.

İspanya hükümetinin görevden aldığı eski Katalonya bölgesi başkanı Puigdemont, 2 Kasımda Madrid' te yapılacak olan Ulusal Mahkemeye çıkmayacağını açıkladı.

Puigdemont'un avukatı NOS gazetesine yaptığı açıklamada ''müvekkilinin İspanya'da adil yargılanacağına inanmadığı için yarın yapılacak olan mahkemeye çıkmayacağını'' bildirdi.
Belçikalı avukat ayrıca ''müşterisinin neler olacağını görmek için beklemeyi tercih ettiğinide'' ekledi.

Puigdemont, yaptığı basın toplantısında ''Brüksel'de sığınma talebiyle kalmadığını, kendisine garanti verilmediği sürece dönmeyi düşünmediğini'' söylerken, Belçika başbakanlığından yapılan açıklamayla ''Puigdemont'a herhangi bir davet olmadığı ve kendisine normal bir AB vatandaşı gibi davranılacağı'' belirtildi.

Puigdemont toplantıda ayrıca Brüksel'e Avrupa'nın başkenti olduğu için geldiğini ve Katalan sorununun bir Avrupa sorunu olduğunu ve daha özgür hareket etmek için buraya geldiğini söyledi ancak Avrupa birliği daha önce tek muhattabının Madrid yönetimi olduğu açıklamasını yapmıştı.

Diğer yandan Puigdemont 21 Aralıktaki seçimlere katılacaklarını açıkladı.


Bilindiği gibi Katalonya yerel meclisi Cuma günü yapılan oylamayla bağımsızlık ilan etmiş, İspanya hükümetide anayasanın 155. maddesi uyarınca Katalonya yerel hükümetini fesh ettiğini açıklamış ve 21 Aralıkta erken yerel seçime gidileceğini duyurmuştu.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya bayrağı

İspanya bayrağı , ulusal renkler olan kırmızı, sarı ve kırmızı olmak üzere üç yatay çizgiden oluşur. Bayrak, ortaçağ Kastilya ve Leon Krallığı'nın bayrağına dayanmaktadır. Bayrak 1931'de İkinci İspanya Cumhuriyeti tarafından kabul edildi. — İspanya bayrağı, ortasında İspanya'nın kraliyet arması olan kırmızı ve sarı dikey bir çift renklidir. 1785 yılında Miguel de Cervantes Saavedra tarafından tasarlanan İspanyol bayrağı, bugün hala kullanılan en eski ulusal bayraklardan biridir. — İspanya bayrağı üç yatay çizgiden oluşur: kırmızı, sarı ve kırmızı. Bayrağa "Üç Şerit" denir, çünkü üç dikey bant vardır. Bayrağın mevcut tasarımı, İspanya'nın hala Kraliçe II. Isabel'in yönetimi altında olduğu ve ülkede çok fazla siyasi veya askeri harekatın olmadığı bir dönemde, 1868'den kalmadır. Daha sonra Kral Carlos IV'ün saray ressamı olacak olan Francisco de Goya tarafından tasarlandı. İspanya'nın ulusal bayrağı, üstte kırmızı, ardından sarı ve ardından tekr

İspanya başbakanı

Pedro Sanchez İspanya'nın başbakanlığını devraldığında, on yıllardır bu rolü üstlenen ilk sosyalistti. Ancak, görev süresi yolsuzluk skandalları ve derin bir ekonomik krizle damgalandı. İspanya başbakanına genellikle "İspanya Kralı" denir çünkü onlar devlet ve hükümet başkanıdır. Başbakan, hükümdar tarafından atanır ve ardından Kongre tarafından onaylanır. Pedro Sanchez, Mariano Rajoy'un Haziran 2018'de yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etmesinin ardından başbakan oldu. — Pedro Sanchez, İspanya'nın şu anki başbakanı. 2 Haziran 2018'de atandı ve İspanya Sosyalist İşçi Partisi üyesidir. — İspanya, Avrupa Birliği'nin üçüncü büyük ekonomisidir. Aynı zamanda zengin bir tarihe, kültüre ve mirasa sahip bir ülkedir. İspanya, tarihi boyunca birçok başbakana sahip olmuştur. Bunlardan bazıları Francisco Franco, José Antonio Primo de Rivera, Manuel Azaña, Juan Negrín ve Felipe González. — İspanya başbakanı İspanya hükümetinin başıdır. Mevcut Başbakan Pedro Sá

İspanya hakkında bilgi

İspanya , Avrupa'nın güneybatı kesiminde yer alan bir ülkedir. Toplam 447.000 km2 yüzölçümüne ve 46 milyon nüfusa sahiptir. İspanya, Batı Avrupa'daki en büyük ikinci ülke ve Avrupa Birliği'nin en kalabalık beşinci üye ülkesidir. İspanyolca dili İspanya'da resmi, Andorra'da ortak resmi, Cebelitarık'ta ortak resmi ve Amerika'da ortak resmi veya fiili resmidir. En önemli şehirler Madrid, Barselona, Valensiya ve Sevilla'dır. — İspanya ülkesi güneybatı Avrupa'da yer almaktadır. 7.500 kilometreden fazla bir sahil şeridine ve tahmini 45 milyon nüfusa sahiptir. İspanya, her yıl toplamda yaklaşık 80 milyon turist ile Avrupa'nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Ülkenin zengin bir tarihi, çeşitli kültürü ve nefesinizi kesecek güzel manzaraları var. İspanyolca, dünya çapında yaklaşık 400 milyon insan tarafından konuşulmaktadır ve bu da onu Mandarin Çincesi, İngilizce, Hintçe, Arapça ve İspanyolca'dan sonra dünyanın en çok konuşulan altıncı d