Ana içeriğe atla

Katalonya'da genel grevKatalonya'da genel grev


Katalonya'daki bağımsızlık hareketleri bugün kendisini genel grev çağrısı ve iş yavaşlatma şeklinde gösterdi.

Katalonya'da yapılan  grev sırasında 60 ayrı noktada yolların kesilmesi nedeniyle karayollarında kilometrelerce kuyruklar oluştu.

Azınlık bir grup sendikacı tarafından başlatılan greve bazı sendikalar katılmayacaklarını açıkladı.

Gerona bölgesindeki bir grup azınlık ve milliyetçi sendikanın başlattığı eylemler sonunda  60 ayrı noktada yollar kesildi ve trafik yavaşlatıldı.

Sözde  Cumhuriyet savunucusu komiteler tarafından organize edilen ve 15'ten fazla güzergahta trafiğin aksamasına yol açan grev boyunca,  yolu kesen göstericiler ve sürücüler arasında zaman zaman gergin anlar  yaşandı.

Grev nedeniyle Katalonya ana yol arterlerinde uzun kuyruklar oluşurken aynı zamanda Barselona trafiğinde de tıkanıklıklar  nedeniyle sorunlar yaşandı.

Sabah saat 08:30 civarında başlayan grev süresince bazı göstericilerin  ''Cumhuriyet çalışıyor'' şeklinde pankart açtıkları görüldü.

Barselona metrosu ve otobüs servisleri greve rağmen normal çalışmalarını sürdürdü.


Bilindiği üzere Katalonya'nın eski başkan yardımcısı  ve Katalan hükümetinin yedi bakanı hapse girmişti.Grevin sebebi, buna tepki olarak serbest bırakılmalarını talep etmek üzere bağımsızlık hareketinin gücünü sokakta göstermesi olarak değerlendiriliyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya başbakanı

İspanya hakkında bilgi

İspanya haber