Ana içeriğe atla

Katalan Krizinin vatandaşa maliyeti 130 avro



Katalan Krizinin  vatandaşa maliyeti 130 avro.

İspanyol hükümeti Katalan krizinin, PIB (GSYİH)'nın yarısı kadar bir noktada negatif  bir etkisi olacağını tahmin ediyor.Buna göre Katalonya krizinin,  2018 yılı için ülkede yaşayan her bir vatandaşa maliyetinin 130 avro olacağı öngörülüyor.

Ekonomi Bakanı Luis de Guindos'un dün açıkladığı rakamlara göre bu maliyet Katalonya'nın bağımsızlık krizi sonrası oluştu.

Birkaç hafta önce İspanyol hükümeti,  2018 yılı için %2.3'lük bir büyüme tahmininde bulunmuş ve taslak bütçeye eşlik eden bu tablo Avrupa Komisyonu tarafından ''çok ihtiyatlı'' olarak tanımlanmıştı.

Ekonomiden sorumlu Guindos, dün Brüksel'de yapılan Eurogrupo bakanlar kurulu  toplantısından sonra yaptığı açıklamada ''Katalonya'nın bağımsızlık mücadelesinden kaynaklanan sorunlar olmadan beklenen büyümenin %3.1 olduğunu ancak bu sorunların yarattığı etkilerle birlikte  %2,6  %2,7 ya da %2.8 seviyelerinde tahminleri olduğunu'' söyledi.

Bu şekilde (PIB) GSYİH'nın 1.2 trilyon avroya yakın seviyelere ineceği göz önüne alındığında, Hükümet, Katalan krizinin etkisinin yaklaşık  6000 milyon avro civarında olduğunu tahmin ediyor. 

Ulusal İstatisik Enstitüsünün  (INE) verilerine göre, bu rakamın  İspanya'nın toplam nüfusu olan yaklaşık 46.5 milyon kişi arasında dağıtıldığında kişi başına 130 avro olacağı öngörülüyor. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya başbakanı

İspanya hakkında bilgi

İspanya haber