Ana içeriğe atla

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy Katalonya'daBaşbakan Mariano Rajoy Katalonya'da

İspanya  Başbakanı Mariano Rajoy, bölgeye yönetici atanmasının ardından ilk kez Katalonya'yı ziyaret etti.Aralık ayında bölgede yapılacak olan seçimleri hatırlatan Rajoy, ''Katalan meclisi tek taraflı bağımsızlık ilanıyla bütün çözüm yollarını tüketmiş ve böylece Carles Puigdemont'un saçmalıkları sona ermiştir.'' dedi. 

Bunun ''normalliğe dönmek için bir fırsat olduğunu hatırlatan Rajoy, bunu ancak sokaklardaki sessiz çoğunluğun oylarıyla başarabiliriz.'' diye de ekledi.

Rajoy ayrıca şirketlerin Katalonya'dan ayrılmamaları çağrısında bulunurken, hem vatandaşlara hem de şirketlere güven telkin etti.

''Katalonya'nın bağımsızlık mücadelesinin neden olduğu ekonomik belirsizlikle devam etmeyeceğini ve hükümet olarak ellerinden gelen herşeyi yapacaklarını sözlerine ekledi.  

Mariano Rajoy konuşmasında ayrıca '' İspanya'nın herhangi bir fikri hatta bağımsızlığı savunabileceğiniz demokratik bir ülke olduğunu ancak bağımsızlığı savunanlarında bizim ve bizim gibi olmayanlar gibi yasalara tabi olduğunu'' da hatırlattı.

Bununla birlikte, ''önümüzdeki haftalarda bağlarımızı güçlendirmek için çalışmalı ve farklılıkları gidermek ve bir arada yaşamak için çaba göstermeliyiz.'' şeklinde konuştu.

Rajoy ayrıca, tüm İspanyollara, Katalan şirketlerin ürünlerini almamak üzerine yapılan boykot kampanyalarına katılmamaları yönünde çağrıda bulundu.Yapılan bir araştırmaya göre İspanyol tüketicilerin %23'ü bu şirketlerin ürünlerini almaktan vazgeçmiş ve %21'lik bir kısmı ise gelecekte bunu yapmayı planlıyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya başbakanı

İspanya hakkında bilgi

İspanya haber