Ana içeriğe atla

Görevden alınan 8 Katalan bakan tutuklandıGörevden alınan 8 Katalan bakan tutuklandı.

İspanya Yüksek Mahkemesi, ''isyan'', ''isyana teşvik'' ve ''kamu fonlarını kötü amaçla kullanmak'' ile suçlanan Katalan bakanların tutuklu yargılanmalarına karar verdi.

Başsavcılık ayrıca görevden alındıktan sonra Belçikaya'ya giden ve ülkeye dönmeyen, ayrıca mahkemeye çıkmayı reddeden Carles Puigdemont ve diğer dört bakan içinde 28 Avrupa ülkesinde tutuklama kararı çıkarılmasını istedi.

Öte yandan eski Katalan lideri Carles Puigdemont TV-3 kanalı üzerinden yaptığı açıklamada; ''yargıç Carmen Lamela'nın verdiği kararın 21 Aralık seçimlerine yapılan bir darbe olduğunu ve konsey üyelerinin serbest bırakılmasını talep ettiğini'' söyledi.

Puigdemont'un avukatı müvekkilinin İspanyol ve Belçika'lı yetkililerle işbirliği yapmak istediğini açıkladı.Avukat Paul Bekaert  Terzake televizyonuna yaptığı açıklamada ''Hakim Carmen Lamela'nın çıkarttığı ulusal tutuklama kararının henüz Brüksel'e ulaşmadığını ancak ulaştığı taktirde itiraz edeceklerini'' söyledi.

Katalan parlementosundaki bağımsızlık oylaması öncesi istifa eden eski Ticaret Bakanı Santi Vila ise bugün 50.000 euroluk kefalet ödediği için serbest bırakıldı. Santi Vila serbest yargılanacak. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya başbakanı

İspanya hakkında bilgi

İspanya haber