Ana içeriğe atla

Bilbao Avrupa Birliği'nin yıldızı seçildiBilbao Avrupa Birliği'nin yıldızı seçildi

Bilbao, Londra'da yapılan şehircilik ödülleri töreni sırasında jüri tarafından ''2018 en iyi Avrupa şehri'' olarak ödüllendirildi.

Başarılı bir dönüşüm gerçekleştiren şehirlerin başında gelen Bilbao şehrinin ödülünü belediye başkanı Juan Mari Aburto aldı.

Slovenya'nın Ljublijana ve Avusturya'nın Viyana şehirleriyle yarışan Bilbao, kentsel sorunlara ek olarak, çevresel, sosyal, yenilikçilik ve yönetim gibi konularda yaptığı ilerlemelerle öne çıkarak ödülün sahibi oldu.

Ödülün ardından belediye başkanı Aburto, ''Bilbao şehrinin geçirdiği büyük dönüşüm için gurur duyuyoruz ve ödülü kazandığımız içinde çok memnunuz ancak kazanılan bu ödül, halen gelişmekte olan bir şehir ve gelecek içindir.Bilbao, bir üniversite, müze ve ticaret şehri olarak, gençler için gelecek ve fırsatlar şehridir'' şeklinde konuştu.

''Şehircilik Akademisi''nden bir heyet Eylül ayı boyunca Bilbao şehrinin; altyapısını, yerel kültürünü, yaşam kalitesini ve refah seviyesini, çevre ve kent hizmetlerini, ticari başarısını ve siyasi haritasını yerinde inceleyerek değerlendirmelerde bulundu.

Seçilen diğer şehirlerle yapılan karşılaştırmalar sonrasında Bilbao şehri ödüle layık görüldü.

''Şehircilik Akademisi'' İngiltere ve Avrupa'daki şehirlerin kentsel konuşardaki iyi uygulamalarının belirlenmesi ve tanınmasını teşvik eden ve destekleyen, siyasi açıdan bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak görev yapıyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya başbakanı

İspanya hakkında bilgi

İspanya haber