Ana içeriğe atla

Seat yasal güvensizliğin devamı halinde Katalonya'dan ayrılacaklarını açıkladıSeat  yasal güvensizliğin devam etmesi halinde Katalonya'dan ayrılacaklarını açıkladı.

1 Ekimden bu yana aralarında Sabadell, CaixaBank, Gas Natural gibi firmalarında 
bulunduğu yaklaşık 1400 şirket merkezini İspanya'nın farklı bölgelerine taşıyarak bölgeden ayrılmışlardı.

Seat Katalonya'da yaşanan göçün ardından bölgede kalan son işyerlerinden biriydi ancak  Katalonya'da yaşanan belirsizlik ortamı Seat'ı da etkiledi.

Seat'ın başkanı Luca de Meo, binlerce çalışana gönderdiği mesajla yasal kesinlik ve güvenlik için risk algıladıkları durumda bazı şeylerin değişebileceğini bildirdi.

Başkan bununla birlikte, siyasi istikrar ve Avrupa birliğinde kalıcılık bağlamında müşterilerinin ve hissedarlarının güvenlerini de sürdürmeleri gerektiğini vurguladı.

Başkan Meo ayrıca, şirketlerinin Katalonya'daki dolayısıyla İspanya'daki önemine dikkati çekerek, Seat'ın İspanya'nın önde gelen otomobil üreticisi olduğunu, tüm üretim merkezlerinin Katalonya'da bulunduğunu ve Barcelona'da bulunan Martorell fabrikasıyla 14. 500 kişiye istihdam sağlandığının da altını çizdi.

Meo ayrıca merkezlerini değiştirmemelerine gerekçe olarak faaliyetlerini ''şu ana kadar''  ''normal'' bir şekilde sürdürebilmelerine bağladı.


Şirketin Ceo'su, İspanya ekonomisine (PIB) GSYİH'ya %1 oranında katkıda bulunurken son beş yılda da 3.000 milyon avroluk harcama yaparak en büyük sanayi yatırımcısı olduklarını ve en çok ihracat yapan üçüncü şirket olarakta ülke ekonomisinin dış ticaretinde kilit rol oynadıklarını da ekledi.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya başbakanı

İspanya hakkında bilgi

İspanya haber