Ana içeriğe atla

Puigdemont ETA mahkumlarını savunan bir avukat tuttuCatalonya'nın eski başkanı Puigdemont, beş eski danışmanıyla birlikte Marsilya'dan Brüksel'e gitti.

Belçika'ya giden Puigdemont, hemen ardından  ETA mahkumlarını savunan bir avukat tuttu.

Belçikalı avukat Paul Bekaert, bugün  L'Echo gazetesi ve VRT televizyonuna göre eski Katalonya başkanı Puigdemont'un danışmanı olduğunu doğruladı.

Bekaert aynı zamanda, hakkında Ulusal mahkemenin 2004, 2005 ve 2015 yıllarında  tutuklama emri çıkarmasına rağmen Belçika tarafından İspanya'ya iade edilmeyen ETA üyesi Natividad Jauregui'nin de avukatıydı.

Puigdemont'un görevden alınmasıyla birlikte, Başsavcı Jose Manuel Maza isyan ve isyana teşvik suçlarıyla şikayette bulunmasından bir gün sonra Belçika hükümetinin göçmenlik sekreteri Theo Francken  Puigdemont'a sığınma teklifinde bulundu.

Tekliften birkaç saat sonra Belçika Başbakanı Charles Michel, iltica talebinin ''hükümetin gündeminde olmadığını ve Francken'e ateşe odunla gitmemesi gerektiğini'' bildirdi.


Şimdiye kadar hiçbir resmi kaynakça sığınma talebi doğrulanmayan Puigdemont, gezinin sebebi hakkında  herhangi bir açıklama yapmadı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya başbakanı

İspanya hakkında bilgi

İspanya haber