Ana içeriğe atla

Mariano Rajoy 155. maddede ısrarlıRajoy 155. maddede ısrarlı

Rajoy ''155 uygulanmalıdır çünkü başka alternatif yok '' dedi.

Söz konusu uygulama Puigmont ve yardımcılarının görevden alınmasını, parlamento ile ilişkilerinin kesilmesini ve altı ay içerisinde seçime gidilmesini içeriyor.

Devlet başkanı Mariano Rajoy, ''155. maddenin uygulanması gerektiğini çünkü başka alternatifin olmadığını, kanunları uygulamak için kanuni yollardan hareket etmek gerekliliğini hatırlattı.

Rajoy, Katalonya için 155. maddenin tartışıldığı ve oylandığı Senato genel kurulunda, ''Katalonyanın yasaların ihlalini alkışladığını ve kanunlardan kaçtığını belirterek, kanunlar ve haklar herkes için vardır ve tüm bunların sonuçları olacaktır'' şeklinde uyarıda bulundu.
Rajoy konuşmasında ayrıca 155. maddedin aktifleştirilmesinden yalnızca Puigdemont'un sorumlu olduğuna da vurgu yaptı.

Başbakan ayrıca, ''hükümetin Puigdemont'a bağımsızlık ilan edip etmediğini açıklaması için iki seçenek sunup 10 günlük süre verdiğini ancak Puigdemont'un yanıt vermediğini ve 155. maddenin aktif hale gelmesini seçen taraf olduğunu ve hiçbir demokratik hükümetin bu düşünce içerisinde hiçbirşey olmamış gibi kalamayacağını'' hatırlattı.


Devlet Başkanı Mariano Rajoy ve kabinenin üst düzey yetkilileri 27 Ekim Cuma günü öğleden sonra Katalan hükümetinin görevden alınmasıyla ilgili oylama yapmak üzere bir araya gelecek. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya bayrağı

İspanya bayrağı , ulusal renkler olan kırmızı, sarı ve kırmızı olmak üzere üç yatay çizgiden oluşur. Bayrak, ortaçağ Kastilya ve Leon Krallığı'nın bayrağına dayanmaktadır. Bayrak 1931'de İkinci İspanya Cumhuriyeti tarafından kabul edildi. — İspanya bayrağı, ortasında İspanya'nın kraliyet arması olan kırmızı ve sarı dikey bir çift renklidir. 1785 yılında Miguel de Cervantes Saavedra tarafından tasarlanan İspanyol bayrağı, bugün hala kullanılan en eski ulusal bayraklardan biridir. — İspanya bayrağı üç yatay çizgiden oluşur: kırmızı, sarı ve kırmızı. Bayrağa "Üç Şerit" denir, çünkü üç dikey bant vardır. Bayrağın mevcut tasarımı, İspanya'nın hala Kraliçe II. Isabel'in yönetimi altında olduğu ve ülkede çok fazla siyasi veya askeri harekatın olmadığı bir dönemde, 1868'den kalmadır. Daha sonra Kral Carlos IV'ün saray ressamı olacak olan Francisco de Goya tarafından tasarlandı. İspanya'nın ulusal bayrağı, üstte kırmızı, ardından sarı ve ardından tekr

İspanya başbakanı

Pedro Sanchez İspanya'nın başbakanlığını devraldığında, on yıllardır bu rolü üstlenen ilk sosyalistti. Ancak, görev süresi yolsuzluk skandalları ve derin bir ekonomik krizle damgalandı. İspanya başbakanına genellikle "İspanya Kralı" denir çünkü onlar devlet ve hükümet başkanıdır. Başbakan, hükümdar tarafından atanır ve ardından Kongre tarafından onaylanır. Pedro Sanchez, Mariano Rajoy'un Haziran 2018'de yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etmesinin ardından başbakan oldu. — Pedro Sanchez, İspanya'nın şu anki başbakanı. 2 Haziran 2018'de atandı ve İspanya Sosyalist İşçi Partisi üyesidir. — İspanya, Avrupa Birliği'nin üçüncü büyük ekonomisidir. Aynı zamanda zengin bir tarihe, kültüre ve mirasa sahip bir ülkedir. İspanya, tarihi boyunca birçok başbakana sahip olmuştur. Bunlardan bazıları Francisco Franco, José Antonio Primo de Rivera, Manuel Azaña, Juan Negrín ve Felipe González. — İspanya başbakanı İspanya hükümetinin başıdır. Mevcut Başbakan Pedro Sá

İspanya hakkında bilgi

İspanya , Avrupa'nın güneybatı kesiminde yer alan bir ülkedir. Toplam 447.000 km2 yüzölçümüne ve 46 milyon nüfusa sahiptir. İspanya, Batı Avrupa'daki en büyük ikinci ülke ve Avrupa Birliği'nin en kalabalık beşinci üye ülkesidir. İspanyolca dili İspanya'da resmi, Andorra'da ortak resmi, Cebelitarık'ta ortak resmi ve Amerika'da ortak resmi veya fiili resmidir. En önemli şehirler Madrid, Barselona, Valensiya ve Sevilla'dır. — İspanya ülkesi güneybatı Avrupa'da yer almaktadır. 7.500 kilometreden fazla bir sahil şeridine ve tahmini 45 milyon nüfusa sahiptir. İspanya, her yıl toplamda yaklaşık 80 milyon turist ile Avrupa'nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Ülkenin zengin bir tarihi, çeşitli kültürü ve nefesinizi kesecek güzel manzaraları var. İspanyolca, dünya çapında yaklaşık 400 milyon insan tarafından konuşulmaktadır ve bu da onu Mandarin Çincesi, İngilizce, Hintçe, Arapça ve İspanyolca'dan sonra dünyanın en çok konuşulan altıncı d