Ana içeriğe atla

Mariano Rajoy 155. maddede ısrarlıRajoy 155. maddede ısrarlı

Rajoy ''155 uygulanmalıdır çünkü başka alternatif yok '' dedi.

Söz konusu uygulama Puigmont ve yardımcılarının görevden alınmasını, parlamento ile ilişkilerinin kesilmesini ve altı ay içerisinde seçime gidilmesini içeriyor.

Devlet başkanı Mariano Rajoy, ''155. maddenin uygulanması gerektiğini çünkü başka alternatifin olmadığını, kanunları uygulamak için kanuni yollardan hareket etmek gerekliliğini hatırlattı.

Rajoy, Katalonya için 155. maddenin tartışıldığı ve oylandığı Senato genel kurulunda, ''Katalonyanın yasaların ihlalini alkışladığını ve kanunlardan kaçtığını belirterek, kanunlar ve haklar herkes için vardır ve tüm bunların sonuçları olacaktır'' şeklinde uyarıda bulundu.
Rajoy konuşmasında ayrıca 155. maddedin aktifleştirilmesinden yalnızca Puigdemont'un sorumlu olduğuna da vurgu yaptı.

Başbakan ayrıca, ''hükümetin Puigdemont'a bağımsızlık ilan edip etmediğini açıklaması için iki seçenek sunup 10 günlük süre verdiğini ancak Puigdemont'un yanıt vermediğini ve 155. maddenin aktif hale gelmesini seçen taraf olduğunu ve hiçbir demokratik hükümetin bu düşünce içerisinde hiçbirşey olmamış gibi kalamayacağını'' hatırlattı.


Devlet Başkanı Mariano Rajoy ve kabinenin üst düzey yetkilileri 27 Ekim Cuma günü öğleden sonra Katalan hükümetinin görevden alınmasıyla ilgili oylama yapmak üzere bir araya gelecek. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya başbakanı

İspanya hakkında bilgi

İspanya haber