Ana içeriğe atla

İspanyol Hükümetinin Basın DuyurusudurİSPANYA HÜKÜMETİ’NİN AÇIKLAMASI

19 Ekim 2017

İspanya Hϋkϋmeti, geçtiğimiz 11 Ekim tarihinde Katalunya Hϋkϋmet Bașkanı’ndan, herhangi bir Katalan yetkilisinin Katalunya Özerk Bölgesinin bağımsızlığını ilan edip etmediğini açık ve kesin  bir șekilde bildirmesini ve bozulan anayasal dϋzene geri dönϋlmesini talep etmiștir. İspanya Hϋkϋmeti, bu talebin yerine getirilmesi icin verilen sϋrenin sonunda, yani bu sabah saat 10:00 itibariyle, Katalunya Hϋkϋmet Bașkanı’nın herhangi bir yanıt vermediğini saptamıștır.

Sonuç olarak, İspanya Hϋkϋmeti, Katalunya Özerk Yönetimi’nde meșruiyetin yeniden tesisi için, Anayasanın 155. maddesinde öngörϋlen ișlemleri yerine getirmeye devam edecektir.

Önϋmϋzdeki Cumartesi gϋnϋ olağanϋstϋ toplanacak olan Bakanlar Kurulu, aralarında Katalunya vatandașlarının da bulunduğu İspanyol vatandașlarının genel çıkarlarını korumak ve Katalunya Özerk Bölgesinde yeniden anayasal dϋzeni sağlamak amacıyla alınacak önlemleri onaylayarak Senato’ya sunacaktır.

İspanya Hϋkϋmeti, bu ayrılıkçı meydan okumaya, ϋzerinde mutabakat sağlanmıș ve çoğunluğu temsil eden bir yanıt vermeye birlikte hazırlanmakta olduğu siyasi olușumların desteğine teșekkϋrlerini sunar. Diğer taraftan, Katalunya’nın ekonomik yapısında ve birarada yașamda sebebiyet verdiği ciddi zarara rağmen, kasıtlı ve sistematik olarak kurumsal çatıșma arayan Katalunya Özerk Hϋkϋmeti sorumluları tarafından sergilenen tavra ilișkin olarak suç duyurusunda bulunmaktadır.

İspanya Hϋkϋmeti, meșruiyetin ve anayasal dϋzenin mϋmkϋn olan en kısa sϋrede yeniden sağlanması, vatandașlar arasında barıș içinde birarada yașamın yeniden tesis edilmesi ve hukuki gϋvensizlik ortamının Katalunya’da sebebiyet verdiği ekonomik zararın durdurulması için sahip olduğu tϋm imkanları kullanacaktır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya bayrağı

İspanya bayrağı , ulusal renkler olan kırmızı, sarı ve kırmızı olmak üzere üç yatay çizgiden oluşur. Bayrak, ortaçağ Kastilya ve Leon Krallığı'nın bayrağına dayanmaktadır. Bayrak 1931'de İkinci İspanya Cumhuriyeti tarafından kabul edildi. — İspanya bayrağı, ortasında İspanya'nın kraliyet arması olan kırmızı ve sarı dikey bir çift renklidir. 1785 yılında Miguel de Cervantes Saavedra tarafından tasarlanan İspanyol bayrağı, bugün hala kullanılan en eski ulusal bayraklardan biridir. — İspanya bayrağı üç yatay çizgiden oluşur: kırmızı, sarı ve kırmızı. Bayrağa "Üç Şerit" denir, çünkü üç dikey bant vardır. Bayrağın mevcut tasarımı, İspanya'nın hala Kraliçe II. Isabel'in yönetimi altında olduğu ve ülkede çok fazla siyasi veya askeri harekatın olmadığı bir dönemde, 1868'den kalmadır. Daha sonra Kral Carlos IV'ün saray ressamı olacak olan Francisco de Goya tarafından tasarlandı. İspanya'nın ulusal bayrağı, üstte kırmızı, ardından sarı ve ardından tekr

İspanya başbakanı

Pedro Sanchez İspanya'nın başbakanlığını devraldığında, on yıllardır bu rolü üstlenen ilk sosyalistti. Ancak, görev süresi yolsuzluk skandalları ve derin bir ekonomik krizle damgalandı. İspanya başbakanına genellikle "İspanya Kralı" denir çünkü onlar devlet ve hükümet başkanıdır. Başbakan, hükümdar tarafından atanır ve ardından Kongre tarafından onaylanır. Pedro Sanchez, Mariano Rajoy'un Haziran 2018'de yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etmesinin ardından başbakan oldu. — Pedro Sanchez, İspanya'nın şu anki başbakanı. 2 Haziran 2018'de atandı ve İspanya Sosyalist İşçi Partisi üyesidir. — İspanya, Avrupa Birliği'nin üçüncü büyük ekonomisidir. Aynı zamanda zengin bir tarihe, kültüre ve mirasa sahip bir ülkedir. İspanya, tarihi boyunca birçok başbakana sahip olmuştur. Bunlardan bazıları Francisco Franco, José Antonio Primo de Rivera, Manuel Azaña, Juan Negrín ve Felipe González. — İspanya başbakanı İspanya hükümetinin başıdır. Mevcut Başbakan Pedro Sá

İspanya hakkında bilgi

İspanya , Avrupa'nın güneybatı kesiminde yer alan bir ülkedir. Toplam 447.000 km2 yüzölçümüne ve 46 milyon nüfusa sahiptir. İspanya, Batı Avrupa'daki en büyük ikinci ülke ve Avrupa Birliği'nin en kalabalık beşinci üye ülkesidir. İspanyolca dili İspanya'da resmi, Andorra'da ortak resmi, Cebelitarık'ta ortak resmi ve Amerika'da ortak resmi veya fiili resmidir. En önemli şehirler Madrid, Barselona, Valensiya ve Sevilla'dır. — İspanya ülkesi güneybatı Avrupa'da yer almaktadır. 7.500 kilometreden fazla bir sahil şeridine ve tahmini 45 milyon nüfusa sahiptir. İspanya, her yıl toplamda yaklaşık 80 milyon turist ile Avrupa'nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Ülkenin zengin bir tarihi, çeşitli kültürü ve nefesinizi kesecek güzel manzaraları var. İspanyolca, dünya çapında yaklaşık 400 milyon insan tarafından konuşulmaktadır ve bu da onu Mandarin Çincesi, İngilizce, Hintçe, Arapça ve İspanyolca'dan sonra dünyanın en çok konuşulan altıncı d