Ana içeriğe atla

İspanya orman yangınlarıyla mücadele ediyorİspanya, ülkenin kuzeyindeki Galicia ve Asturias bölgelerinde çıkan yangınlarla mücadele ediyor. Özellikle Galica bölgesinde yoğunlaşan ve haftasonunda 125'i Pazar günü olmak üzere 200'den fazla yerde tesbit edilen yangınlar için bölge yönetimi, Pazartesi erken saatlerde 57 aktif orman yangını olduğu bilgisini verdi. Asturias Prensliği ise yangınların 27 ayrı noktada devam ettiğini bildirdi.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin, yangınların çıkışı ile igili olabileceği yönünde yorumlar  yapılırken yılın bu zamanında görevde olmayan Orman itfaiyesinin yokluğunda çıkan yangınlar  akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Binlerce bölge vatandaşı yangınların söndürülmesine yardımcı olabilmek için itfaiye ve görevlilerin yanında çalışırken diğer bölgelerdende destek vermek için gelenler ve sivil toplum örgütleriyle birlikte yangına karşı büyük bir mücadele veriliyor.

Acil Askeri Birlik (UME) ise Galicia ve Asturias'daki yangınların söndürülmesinde 24 saat görev yapacak  600 kişilik askeri bir birlik görevlendirdi.

Yangınlar devam ederken tedbir olarak bazı bölgelerde vatandaşlar evlerinden uzaklaştırılırken bazı okullarda tatil edildi.

Yangın sebebiyle oluşan duman, hızla esen rüzgarında etkisiyle Asturias'ın başkenti Oviedo, Gijon ve Aviles gibi şehirlere de ulaşarak hissedilir şekilde hava değişimine yol açtı.

Galicia bölgesindeki yangınlarda 3 kişi hayatını kaybederken binlerce hektarlık ormanlık alan zarar gördü.

Diğer yandan aynı zamanda Portekizde aktif olarak devam eden 145 ayrı bölgedeki yangınlarda da  31 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Yangınlar hakkında yerinde bilgi almak üzere Galicia bölgesine giden Başbakan Mariano Rajoy, bölge halkının ve Portekiz'in üzüntüsünü paylaşırken, yangınların tesadüf olmadığını ve sorumlularının bir an önce bulunması için sivil ve ulusal polisi ellerinden gelen bütün gayreti göstermeye çağırdı.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya başbakanı

İspanya hakkında bilgi

İspanya haber