Ana içeriğe atla

İspanya orman yangınlarıyla mücadele ediyorİspanya, ülkenin kuzeyindeki Galicia ve Asturias bölgelerinde çıkan yangınlarla mücadele ediyor. Özellikle Galica bölgesinde yoğunlaşan ve haftasonunda 125'i Pazar günü olmak üzere 200'den fazla yerde tesbit edilen yangınlar için bölge yönetimi, Pazartesi erken saatlerde 57 aktif orman yangını olduğu bilgisini verdi. Asturias Prensliği ise yangınların 27 ayrı noktada devam ettiğini bildirdi.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin, yangınların çıkışı ile igili olabileceği yönünde yorumlar  yapılırken yılın bu zamanında görevde olmayan Orman itfaiyesinin yokluğunda çıkan yangınlar  akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Binlerce bölge vatandaşı yangınların söndürülmesine yardımcı olabilmek için itfaiye ve görevlilerin yanında çalışırken diğer bölgelerdende destek vermek için gelenler ve sivil toplum örgütleriyle birlikte yangına karşı büyük bir mücadele veriliyor.

Acil Askeri Birlik (UME) ise Galicia ve Asturias'daki yangınların söndürülmesinde 24 saat görev yapacak  600 kişilik askeri bir birlik görevlendirdi.

Yangınlar devam ederken tedbir olarak bazı bölgelerde vatandaşlar evlerinden uzaklaştırılırken bazı okullarda tatil edildi.

Yangın sebebiyle oluşan duman, hızla esen rüzgarında etkisiyle Asturias'ın başkenti Oviedo, Gijon ve Aviles gibi şehirlere de ulaşarak hissedilir şekilde hava değişimine yol açtı.

Galicia bölgesindeki yangınlarda 3 kişi hayatını kaybederken binlerce hektarlık ormanlık alan zarar gördü.

Diğer yandan aynı zamanda Portekizde aktif olarak devam eden 145 ayrı bölgedeki yangınlarda da  31 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Yangınlar hakkında yerinde bilgi almak üzere Galicia bölgesine giden Başbakan Mariano Rajoy, bölge halkının ve Portekiz'in üzüntüsünü paylaşırken, yangınların tesadüf olmadığını ve sorumlularının bir an önce bulunması için sivil ve ulusal polisi ellerinden gelen bütün gayreti göstermeye çağırdı.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya bayrağı

İspanya bayrağı , ulusal renkler olan kırmızı, sarı ve kırmızı olmak üzere üç yatay çizgiden oluşur. Bayrak, ortaçağ Kastilya ve Leon Krallığı'nın bayrağına dayanmaktadır. Bayrak 1931'de İkinci İspanya Cumhuriyeti tarafından kabul edildi. — İspanya bayrağı, ortasında İspanya'nın kraliyet arması olan kırmızı ve sarı dikey bir çift renklidir. 1785 yılında Miguel de Cervantes Saavedra tarafından tasarlanan İspanyol bayrağı, bugün hala kullanılan en eski ulusal bayraklardan biridir. — İspanya bayrağı üç yatay çizgiden oluşur: kırmızı, sarı ve kırmızı. Bayrağa "Üç Şerit" denir, çünkü üç dikey bant vardır. Bayrağın mevcut tasarımı, İspanya'nın hala Kraliçe II. Isabel'in yönetimi altında olduğu ve ülkede çok fazla siyasi veya askeri harekatın olmadığı bir dönemde, 1868'den kalmadır. Daha sonra Kral Carlos IV'ün saray ressamı olacak olan Francisco de Goya tarafından tasarlandı. İspanya'nın ulusal bayrağı, üstte kırmızı, ardından sarı ve ardından tekr

İspanya başbakanı

Pedro Sanchez İspanya'nın başbakanlığını devraldığında, on yıllardır bu rolü üstlenen ilk sosyalistti. Ancak, görev süresi yolsuzluk skandalları ve derin bir ekonomik krizle damgalandı. İspanya başbakanına genellikle "İspanya Kralı" denir çünkü onlar devlet ve hükümet başkanıdır. Başbakan, hükümdar tarafından atanır ve ardından Kongre tarafından onaylanır. Pedro Sanchez, Mariano Rajoy'un Haziran 2018'de yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etmesinin ardından başbakan oldu. — Pedro Sanchez, İspanya'nın şu anki başbakanı. 2 Haziran 2018'de atandı ve İspanya Sosyalist İşçi Partisi üyesidir. — İspanya, Avrupa Birliği'nin üçüncü büyük ekonomisidir. Aynı zamanda zengin bir tarihe, kültüre ve mirasa sahip bir ülkedir. İspanya, tarihi boyunca birçok başbakana sahip olmuştur. Bunlardan bazıları Francisco Franco, José Antonio Primo de Rivera, Manuel Azaña, Juan Negrín ve Felipe González. — İspanya başbakanı İspanya hükümetinin başıdır. Mevcut Başbakan Pedro Sá

İspanya hakkında bilgi

İspanya , Avrupa'nın güneybatı kesiminde yer alan bir ülkedir. Toplam 447.000 km2 yüzölçümüne ve 46 milyon nüfusa sahiptir. İspanya, Batı Avrupa'daki en büyük ikinci ülke ve Avrupa Birliği'nin en kalabalık beşinci üye ülkesidir. İspanyolca dili İspanya'da resmi, Andorra'da ortak resmi, Cebelitarık'ta ortak resmi ve Amerika'da ortak resmi veya fiili resmidir. En önemli şehirler Madrid, Barselona, Valensiya ve Sevilla'dır. — İspanya ülkesi güneybatı Avrupa'da yer almaktadır. 7.500 kilometreden fazla bir sahil şeridine ve tahmini 45 milyon nüfusa sahiptir. İspanya, her yıl toplamda yaklaşık 80 milyon turist ile Avrupa'nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Ülkenin zengin bir tarihi, çeşitli kültürü ve nefesinizi kesecek güzel manzaraları var. İspanyolca, dünya çapında yaklaşık 400 milyon insan tarafından konuşulmaktadır ve bu da onu Mandarin Çincesi, İngilizce, Hintçe, Arapça ve İspanyolca'dan sonra dünyanın en çok konuşulan altıncı d