Ana içeriğe atla

İspanya Hükümetinden Katalonya'ya Fesh Kararıİspanyol Hükümeti, Katalonya özerk yönetimini fesh etme kararını senatoya gönderdi.

İspanyol Hükümeti, 21 Ekim Cumartesi günü yapmış olduğu olağanüstü toplantıyla Katalonya hükümetini feshedip 6 ay içerisinde erken yerel seçime gitme kararı aldı.

Karar onaylanmak üzere senatoya gönderilirken Anayasanın 155. maddesinin İspanya tarihinde ilk defa uygulanacağı belirtildi.

Başbakan Mariano Rajoy,  uygulamanın '' Katalonya'nın özerklik haklarıyla ya da parlamentonun askıya alınmasıyla ilgili değil, kişilere yönelik tedbirler olarak gerçekleşeceğini ve Katalan hükümet üyelerinin görevlilerinden alınmasından sonra hükümetin belirleyeceği yetkililerin İspanyol hükümetine bağlı olarak çalışmaya başlayacağını''  açıkladı.

''Yerel seçimlerin 6 aydan daha önce yapılmasını umduğunu da ekleyen Rajoy, anayasanın 155. maddesini uygulamanın kendi arzu ve amaçları olmadığını, ancak bunu Katalonya'nın yasallığını ve normalliğini sağlamak, birlikte yaşamı tekrar sağlamak, ekonomiyi düzeltmek ve normal bir seçim süreci yaşamak için alındığını'' da ekledi.


Senatoda kabul göreceği öngörülen 155. madde ile ilgili oylamanın  27 ekim Cuma günü yapılması bekleniyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İspanya başbakanı

İspanya hakkında bilgi

İspanya haber